![]() |
![]() |
Támogató hatóság:
Európai Unió
Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (European Education and Culture Executive Agency)
CERV-2023-CITIZENS-TOWN-TT
Town Twinning
A Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. és Pécs városa 2016-ban rendezte meg az első fényfesztivált, amely az országban egyedülálló volt a maga nemében. A Zsolnay Fényfesztivált a közönség kitüntetett figyelme kíséri és mára a dél-dunántúli régió legnagyobb fesztiváljává nőtte ki magát. A projektcsapat a kezdetek óta ugyanaz, és az elmúlt években számos új, a nyári fesztiválon túlmutató kezdeményezést indított el. Ezek közül a leglátványosabb és legsikeresebb az Adventi Fényfestő Gyermekrajzpályázat. gyerekeknek.
A Fényfesztivállal ellentétben ez az esemény nem híres képzőművészeket hív meg, hogy bemutassák műveiket, hanem inkább a gyermekeket szólítja meg és alkotásra hívja őket. Az adventi készülődést azzal tesszük igazán emlékezetessé, hogy a gyerekek Pécs egyik ikonikus épületére, a város főterén álló, a 16. századi török hódoltság idején épült dzsámi homlokzatát ábrázoló minta sablonját díszíthetik ki, Horvátországban pedig az eszéki várban található, 18. században épült Szent Mihály templomra esett a választásunk.
Jelen projektünk célja az volt, hogy Eszéket isbevonjuk ebbe a szívmelengető eseménybe 2024-ben, és megerősítsük a két város közötti együttműködést, mely immáron 51 éves testvérvárosi múltra tekint vissza.
Célunk az volt, hogy a két város polgárait közelebb hozzuk egymáshoz egy olyan közös élményen keresztül, ahol a középpontban a kicsik kreativitásának felébresztése és az advent szeretetteljes megélése áll. Emellett szerettük volna megosztani az érintett rendezvény jó gyakorlatait is.
A projekt különlegessége, hogy nem igényelt nyelvtudást és életkortól függetlenül mindenki számára elérhető és élvezhető volt.
A rendezvények nagyszerű lehetőséget nyújtottak arra, hogy a két város polgárai találkozzanak, erősítsék összetartozásukat.
A két város kulturális szakemberei számára remek lehetőség nyílt arra, hogy megismerjék egymást, tapasztalatot cseréljenek a rendezvénykommunikáció vagy a turizmus terén, valamint a regionális kérdésekben is diskurzustokat tartsanak, amelyek a két város multikulturális jellege miatt azonosak. A projekt megvalósítása hosszú távú, új területre kiterjedő együttműködést jelenthet, a projektben részt vevő gyerekek között barátságok és tartós kapcsolatok alakulhatnak ki, ami minden bizonnyal egy egyenlő, barátságos, európai értékeket hordozó nemzeti társadalom kialakulásához vezet.
A gyermekek multikulturális környezetben történő nevelése nagyban hozzájárul a magas szintű tolerancia kialakulásához, ami megakadályozza az etnikai és nemi megkülönböztetésen alapuló konfliktusok kialakulását.
A projekt évenkénti rendszeres megvalósítása követendő példaként szolgálhat más európai országok számára.
A projekt az együttműködés kiterjesztését és a folyamatos fejlődést szolgálja, hiszen a gyermekek bevonásával egy olyan korosztályt céloz meg, amely később annak mozgatórugójává válik. Ezért is tartjuk fontosnak, hogy bevonjuk őket a projektbe, hiszen így a gyerekek nemtől, társadalmi helyzettől és nemzetiségtől függetlenül megtapasztalhatják az egyenlőséget a programon keresztül.
A résztvevő partnerek egyetértenek abban, hogy helyi és európai szinten ösztönözni kell a polgárok aktív részvételét, különös tekintettel a gyermekekre, a fiatalokra és a nemek közötti egyenlőségre. A politikai részvételi adatok a részvétel formális és informális módjai és az újszerű elkötelezettségi minták közötti szakadék növekedését mutatják. Ezt a két ellentétes tendenciát tovább szemlélteti az a paradoxon, hogy miközben a fiatalok részvételére szolgáló nyilvános területek minden eddiginél nagyobb számban jelennek meg, kevesen állítanák, hogy ezek a lehetőségek felerősítették a fiatalok részvételét.
A partnerek a projekt megvalósítása érdekében rendszeres találkozókat és megbeszéléseket szerveztek az érintett pécsi és eszéki kulturális szakemberek számára. Ez magában foglalta a napi szintű telefonos és e-mailes kommunikációt, valamint az online és személyes találkozókat.
A szervezési folyamat egyik fő eleme a gyermekek számára kiírt rajzpályázat előkészítése, valamint a vetítés technikai követelményeinek kidolgozása volt.
Pécsett a korábbi évekhez hasonlóan október végén hirdették meg a gyermekrajzpályázatot, amely novemberben zárult. A beküldött gyermekrajzok digitalizálása után a rajzokat az alábbi korcsoportok szerint osztottuk be:
I. korcsoport: óvodások (4-6 évesek)
II. korcsoport: 6-10 éves alsó tagozatos általános iskolások (1-4. osztály)
III. korcsoport: 10-14 éves felső tagozatos általános iskolások (5-8. osztály).
A vetítés november első adventi hétvégéjén kezdődött és advent utolsó hétvégéjéig tartott. A rajzokat Pécs főterén, a 16. századi dzsámi homlokzatára vetítették ki. A pályázat záróeseménye az eredményhirdetés volt december 21-én, amikor a szakmai zsűri által elbírált legjobb alkotásokat, valamint a közönségszavazáson kiválasztott rajzokat vetítették ki. Ebből az alkalomból 114 fős delegáció utazott Eszékről Pécsre, hogy részt vegyen a zárórendezvényen, így a pécsi és az eszéki polgárok együttesen részesei lehettek a közös élménynek Pécs városában.
A pécsi rendezvény mintájára idén első alkalommal hirdettek gyermekrajzpályázatot Eszék városában. A horvát gyermekek számára meghirdetett rajzpályázat határidejéig 406 rajz érkezett be. A gyerekek alkotásait az adventi időszakban az Eszéki várban található Szent Mihály templom homlokzatára vetítették ki. Péccsel egy időben, december 21-én került sor az eredményhirdetésre és a nyertes rajzok bemutatására. Pécsről 115 fős delegáció utazott Eszékre, hogy részt vehessen az eszéki zárórendezvényen.
Sajnos egy vis major esemény befolyásolta a december 21-i eszéki díjátadó ünnepséget és vetítést. December 20-án támadás történt egy zágrábi iskolában, amely egy gyermek halálával és több súlyos sérüléssel végződött, mely miatt Horvátországban nemzeti gyásznapot rendeltek el. A koncerteket és a szórakoztató rendezvényeket törölték, zene nem szólhatott és a tragédia rányomta bélyegét a város hangulatára. Az egy nappal korábban történtek ellenére a vetítés megtörtént, de nem olyan vidáman, mint ahogyan azt tervezték.
Projektünk célja az volt, hogy a gyermekek és fiatal polgárok alkotása és művészete előmozdítsa az összetartozás, bevonva a fiatalokat és tudatosítva bennük, hogy a partnerség, az uniós értékek és a közös történelem őrzőivé és nagyköveteivé válhatnak.
Adventi Fényfestő Gyermekrajz Pályázat - Pécs
Adventi Fényfestő Gyermekrajz Pályázat - Eszék
Partnerünk:
Kulturni Centar Osijek
A projekt időtartama: 2024.07.01-2024.12.31.
Törvényi hivatkozások:
Gyermekvédelmi törvény: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/HTML/?uri=CELEX:52021DC0142&from=en
Emberi jogok: https://eur-lex.europa.eu/HU/legal-content/summary/charter-of-fundamental-rights-of-the-european-union.html
Letölthető rajz sablonok:
Adventi Fényfestő Gyerekrajzpályázat, Pécs
Eszéki Fényfestő Gyerekrajzpályázat / Osijek Advent Light Painiting (ALP)
A projekt az Európai Unió finanszírozásával, a CERV-2023-CITIZENS-TOWN-TT, Town Twinning pályázati projekt keretében valósult meg.